Warsztaty malowania toreb

W przeddzień parafialnego święta – 20 września br. w naszej parafii odbył się festyn pod tytułem „Podlasianie nie są z Księżyca”. Relację z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.
W ramach festynu przeprowadzone zostały warsztaty malowania toreb. Dzieci pod bacznym okiem matuszki Anny Smyk-Kojło – prowadzącej warsztaty – upiększały specjalnie przygotowane torby pięknymi wzorami. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie warsztatami dzieci musiały nieraz poczekać aż zwolni się dla nich miejsce.
W końcu po kilku godzinach wytężonej pracy wszystkie chętne dzieci – a było ich ponad 40! – wróciły do domów ze swoimi własnymi pomalowanymi przez siebie torbami!
Dziękujemy serdecznie zarówno prowadzącym jaki i uczestnikom i zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia 🙂

„Podlasianie nie są z Księżyca” – Festyn przy Parafii Prawosławnej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach

W ostatnią niedzielę lata – 20 września 2020 roku w przededniu naszego parafialnego święta odbył się festyn pod enigmatycznym tytułem „Podlasianie nie są z Księżyca”. Jak się jednak okazało ani proboszcz ani nikt z parafian w kosmos się nie wybierał a tytuł miał zwrócić uwagę na fakt, iż wielokulturowość Podlasia jest jego ogromnym atutem 😀 Pogoda – jak zwykle – dopisała, dopisali też – zarówno frekwencją jak i zaangażowaniem uczestnicy. Oj, dawno takich tłumów parafia kożańska nie widziała…
Rozpoczęliśmy oczywiście modlitwą – Wieczernią święta Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Następnie przeszliśmy na plac parafialny, gdzie czekały na uczestników liczne atrakcje. Miejscowi twórcy prezentowali swoje wyroby i osiągnięcia, dzieci zaś dzielnie malowały torby na zorganizowanych specjalnie na tą okazję warsztatach. Była muzyka z zespołami Viesna i Souvenir. Był poczęstunek, a każdy uczestnik pikniku otrzymał pamiątkowe gadżety. Ale przede wszystkim – była udana zabawa 😀
Festyn został dofinansowany ze środków Województwa Podlaskiego, a specjalny list do organizatorów wystosował Marszałek Województwa Podlaskiego, Artur Kosicki.
Partnerami tego wyjątkowego przedsięwzięcia były gmina Juchnowiec Kościelny oraz Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny. Wójt juchnowieckiej gminy Krzysztof Marcinowicz biorąc udział w otwarciu imprezy życzył dobrej zabawy. Uczestników festynu odwiedził też Marszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło gratulując organizacji i cennej inicjatywy.
A że zabawa w Kożanach była udana – zobaczcie sami 😀

 

Koncert Edwarda Wolańskiego w świetlicy parafialnej

W związku z minionym świętem parafialnym i okresem oczekiwania na kolejne, serdecznie zapraszamy na koncert Edwarda Wolańskiego, który odbędzie się dnia 24.09.2017 r. (niedziela), po Św. Liturgii (ok. godz.10.30), w świetlicy parafialnej w Kożanach. Edward Wolański to cieszący się dużą sympatią publiczność bard piosenki rosyjskiej, który wykonuje pieśni m.in. Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, zespołu Lube, a także wielu innych znanych rosyjskich artystów. Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność !

Pierwszy tydzień Wielkiego Postu – porządek nabożeństw

27 luty (poniedziałek) – godz. 17.00 – Wielki Kanon Pokajanny św. Andrzeja z Krety
28 luty (wtorek) – godz. 17.00 – Wielki Kanon Pokajanny św. Andrzeja z Krety
1 marca (środa) – godz. 17.00 – Wielki Kanon Pokajanny św. Andrzeja z Krety
2 marca (czwartek) – godz. 17.00 – Wielki Kanon Pokajanny św. Andrzeja z Krety

3 marca (piątek) – godz. 09.00 – Liturgia Uprzednio Oświęconych Darów i oświęcenie Koliwa
5 marca (niedziela) – godz. 09.00 – Akafist przed Kazańską Ikoną Matki Bożej oraz Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego

Kontrola komisji

5 sierpnia w naszej cerkwi zebrała się komisja w składzie: Ks. Roman Kiszycki – proboszcz, Krzysztof Marcinowicz – Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny, przedstawiciel Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz przedstawiciel Rady Parafialnej. W trakcie spotkania przyjęto wykonany zakres prac remontowych oraz oceniono je na wysokim poziomie.

W dalszym ciągu trwają prace konserwacji ikonostasu dzięki dotacji Urząd Marszałkowski, Gminy Juchnowiec Kościelny oraz środkom własnych parafii. Dziękujemy wszystkim za wsparcie.

Kazańskiej Ikony Matki Bożej

21 lipca w cerkwi w Pańkach-Zajączkach (parafia Kożany) odbyły się świąteczne uroczystości poświęcone Matce Bożej w Jej Kazańskiej Ikonie. Niżej prezentujemy fotoreportaż Aleksandry Jaroszuk.

Zakończenie roku szkolnego

26 czerwca dzieci z naszej parafii uczciły zakończenie roku szkolnego 2015/16. W świętym miejscu  Pańkach – Zajączkach została sprawowana Boska Liturgia, a po niej molebień w intencji uczniów.

Pierwszy etap pielgrzymki do Jabłecznej

Naszą parafię odwiedzili uczestnicy pielgrzymki do Jabłecznej na święto św. Onufrego. Nasi parafianie przywitali ich w Złotnikach, gdzie został przygotowany obiad. Liturgię odsłużono na świętym miejscu (Zajączki), tam też zostało przygotowane śniadanie.

Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztofowi Marcinowiczowi oraz właścicielom karczmy „Koszarka” za pomoc w przyjęciu pielgrzymów.