Warsztaty malowania koszulek – relacja

W świąteczną niedzielę 4 czerwca (to dzień kiedy Cerkiew Prawosławna obchodzi święto Zesłania Ducha Świętego na Apostołów czyli Zielone Świątki) odbyła się kolejna – czwarta już – edycja naszego parafialnego pikniku, tym razem pod nazwą „Juchnowiecka Biesiada na wschodnią nutę”. Relację z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

W bardzo gościnnych Dorożkach (gdzie w tym roku odbyła się całą impreza) znalazło się także miejsce na przeprowadzenie warsztatów rękodzieła ludowego. Tym razem malowano koszulki, ozdabiając je pięknymi motywami ludowymi 🙂

Dzieci (i dorośli !!) pod bacznym okiem matuszki Anny Smyk-Kojło – prowadzącej warsztaty – upiększały specjalnie przygotowane koszulki pięknymi wzorami ludowymi. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie warsztaty przeprowadzono w dwóch grupach.

W końcu po kilku godzinach wytężonej pracy wszyscy chętni – dzieci i dorośli (a było ich ponad 40 osób!!) – wrócili do domów z wymalowanymi własnoręcznie koszulkami!

Dziękujemy serdecznie zarówno prowadzącym jaki i uczestnikom!

Zapraszamy także do obejrzenia filmowej relacji z tego wydarzenia dostępnej tutaj.

„Juchnowiecka Biesiada na wschodnią nutę” – relacja

Emocje po naszym parafialnym festynie już opadły – czas więc na małe podsumowanie i nostalgiczne wspomnienie 🙂
W niedzielne świąteczne popołudnie 4 czerwca (czyli w prawosławne Zielone Świątki) odbyła się czwarta już edycja naszego parafialnego festynu. Tym razem nazwaliśmy go jednak inaczej – „Juchnowiecka Biesiada na wschodnią nutę”. To zresztą nie jedyna zmiana – po raz pierwszy bowiem zostawiliśmy też Kożany a cała impreza miała miejsce w niezwykle gościnnych Dorożkach. Festyn zadebiutował również w Dniach Ziemi Juchnowieckiej, co jest dla nas niemałą nobilitacją!
Niezmiennie natomiast dopisała nam zarówno pogoda jak i frekwencja. W czasie występów okazało się że plac przy wiejskiej świetlicy jest zdecydowanie za mały… 🙂
Nie zabrakło też miejsca dla miejscowych twórców – prawdziwą furorę zrobił mistrz wyrobów ze słomy. Były też warsztaty malowania koszulek motywami ludowymi.
Szacowana liczba uczestników festynu to grubo ponad 200 osób; zaś szacowana liczba wystawców (regionalnych rzemieślników i wytwórców) to 10!
Usłyszeliśmy też mnóstwo  wspaniałej, podlaskiej muzyki. Na scenie mogliśmy podziwiać zespół „Lailand”, Siostry Ostapczuk, zespół „Świtanak” no i gwiazdę wieczoru – „Prymaki”.
Było naprawdę niesamowicie – najstarsi mieszkańcy wsi mówili nawet że tylu ludzi i takiej zabawy to w Dorożkach nie pamiętają…
Serdecznie dziękujemy Zarządowi Województwa Podlaskiego za docenienie naszej inicjatywy i dofinansowanie – po raz kolejny – festynu ze środków Województwa Podlaskiego.
Całość tego wyjątkowego przedsięwzięcia zorganizowaliśmy wspólnie z Ośrodkiem Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny (któremu dziękujemy też za udostępnienie wspaniałych zdjęć autorstwa Magdaleny Rutkowskiej-Mateli) oraz sołectwem Dorożki.

 

„Juchnowiecka Biesiada na wschodnią nutę” – ZAPROSZENIE!

Serdecznie zapraszam na kolejną edycję parafialnego festynu!
Tym razem czekają nas jednak małe zmiany – zmieniamy zarówno nazwę jak i miejsce 🙂
Już w najbliższą niedzielę – w Zielone Świątki 4 czerwca – spotykamy się przy wiejskiej świetlicy w Dorożkach, początek o godzinie 16.00!
W programie wiele atrakcji – zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a całość zwieńczy występ gwiazdy wieczoru – zespołu „Prymaki”!
Jednym słowem – dobra zabawa – GWARANTOWANA!!!

Już po raz kolejny nasz parafialny festyn otrzymał dotację Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, za którą serdecznie dziękujemy!

Reportaż z projektu „My, z Podlasia”

Zadanie „My, z Podlasia” to oddolna inicjatywa edukacyjna wspierająca lokalną społeczność wschodniej i środkowej części powiatu białostockiego w działaniach na rzecz zachowania, odtwarzania i kontynuacji unikatowej tradycji regionalnej. Charakteryzuje się ona dwoistą tożsamością religijną (prawosławie i rzymski katolicyzm) i etniczną (polska i rusińska) co sprawia, że musi ona opierać się trendom popkultury, by zachować swoją historyczną wyjątkowość.

Zadanie ma na celu pogłębienie istniejącej już współpracy z lokalnymi organizacjami kultury oraz mniejszości narodowych i etnicznych z Małopolski i wschodnich powiatów woj. małopolskiego w formie wymiany regionalnej lokalnych twórców kultury i badaczy unikatowej kultury ludowej.
Przedstawiamy reportaż z całości projektu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

„My, z Podlasia” – relacja sesji wyjazdowej uczestników z Podlasia do województwa małopolskiego

Uczestnicy z województwa podlaskiego wzięli udział w sesji warsztatowej na terenie województwa małopolskiego w celu poznania kultury łemkowskiej i Lachów sądeckich. Program Sesji opierał się na prezentacji tradycji i obrzędów ludowych związanych z górami i agraryzmem, warsztaty z rękodzieła ludowego w Sądeckim Parku Etnograficznym – największym muzeum skansenowskie w Małopolsce, prezentujące architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową lokalnych grup etnograficznych – Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych: Łemków, Niemców i Cyganów, kuchni łemkowskiej i tradycji związanej z kulturą kulinarną i rolniczą regionu, warsztatach z języka łemkowskiego i tradycyjnego śpiewu ludowego oraz występu łemkowskiego zespołu wokalno – tanecznego ”Teroczok”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

„My, z Podlasia” – relacja sesji wyjazdowej uczestników z województwa małopolskiego na Podlasie

Zadanie „My, z Podlasia” to oddolna inicjatywa edukacyjna wspierająca lokalną społeczność wschodniej i środkowej części powiatu białostockiego w działaniach na rzecz zachowania, odtwarzania i kontynuacji unikatowej tradycji regionalnej. Charakteryzuje się ona dwoistą tożsamością religijną (prawosławie i rzymski katolicyzm) i etniczną (polska i rusińska) co sprawia, że musi ona opierać się trendom popkultury, by zachować swoją historyczną wyjątkowość.
Zadanie ma na celu pogłębienie istniejącej już współpracy z lokalnymi organizacjami kultury oraz mniejszości narodowych i etnicznych z Małopolski i wschodnich powiatów woj. małopolskiego w formie wymiany regionalnej lokalnych twórców kultury i badaczy unikatowej kultury ludowej.
W dniach 17.06 – 19.06.2022 r. odbył się wyjazd uczestników z województwa małopolskiego na Podlasie. Wzięli udział w sesji warsztatowej w celu poznania kultury mniejszości białoruskiej i ukraińskiej, a także zanikającej kultury rusińskiej. Program Sesji opierał się na prelekcji oraz degustacji kuchni podlaskiej przy okazji udziału grupy podczas festiwalu ludowego w Supraślu. Odbyły się warsztaty z pisania ikon oraz języka cerkiewnosłowiańskiego w Muzeum Ikon w Supraślu. Miał miejsce występ zespołu wokalnego z repertuaru mniejszości narodowych, spacer tematyczny po Supraślu, warsztaty z rękodzieła ludowego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, w tym prelekcja o podlaskiej kulturze materialnej oraz o dialekcie regionalnym i ostatnie warsztaty kulinarne (pieczenie babki ziemniaczanej i kartaczy litewskich) z elementami spektaklu ludowego w Pieńkach (gm.Michałowo, pow. białostocki).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Warsztaty robienia motanek – relacja

W sobotę, 13 sierpnia odbyła się już trzecia edycja naszego parafialnego pikniku „Podlasianie nie są z Księżyca ”. Relację z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie w latach ubiegłych, także i w tym roku przeprowadzone zostały warsztaty rękodzieła ludowego. Tym razem jednak nie malowano toreb a robiono piękne ludowe lalki zwane motankami, albo lalkami dobrych życzeń 🙂
Dzieci (i dorośli !!) pod bacznym okiem matuszki Anny Smyk-Kojło – prowadzącej warsztaty – tworzyły śliczne lalki tak, jak robiono to wiele, wiele lat temu…
Tradycyjnie już chętnych było więcej niż miejsc, dlatego warsztaty przeprowadzono w dwóch grupach.

W końcu po kilku godzinach wytężonej pracy wszyscy chętni – dzieci i dorośli (a było ich ponad 40 osób!!) – wrócili do domów z własnoręcznie wykonanymi motankami!

Dziękujemy serdecznie zarówno prowadzącym jaki i uczestnikom i zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia 🙂

 

„Podlasianie nie są z Księżyca 3” – relacja z festynu przy Parafii Prawosławnej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach

W sobotnie popołudnie 13 sierpnia odbyła się już trzecia edycja naszego parafialnego pikniku „Podlasianie nie są z Księżyca 3”. Oczywiście – po raz kolejny – nikt w kosmos się nie wybierał, a enigmatyczny tytuł miał nam przypomnieć, że na Podlasiu od wieków współistnieją różne kultury, narody i tradycje. Pogoda – jak zwykle (!) – dopisała. Było gorąco dosłownie i w przenośni – atrakcji bowiem dla uczestników festynu było całe mnóstwo!
Rozpoczęliśmy jak zwykle modlitwą w cerkwi parafialnej, a następnie przeszliśmy na plac parafialny. Miejscowi twórcy prezentowali tu swoje wyroby, były warsztaty z robienia motanek (jak się okazało – dla dzieci i… dorosłych J ), gry i animacje, pamiątkowe gadżety.
Jak co roku dopisała też frekwencja: szacowana liczba uczestników festynu to 200 osób; zaś szacowana liczba wystawców (regionalnych rzemieślników i wytwórców) to 10!
Było też bardzo dużo wspaniałej, podlaskiej muzyki. Na scenie mogliśmy podziwiać zespół „Leila” z Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce, Weronikę Ptaszyńską, zespół „Vieroza” oraz „Rosy” z Wiejskiego Domu Kultury w Rybołach.
Zabawa była naprawdę udana  – ani się obejrzeliśmy jak zastał nas wieczór…
Festyn został dofinansowany ze środków Województwa Podlaskiego, a partnerami tego wyjątkowego przedsięwzięcia były gmina Juchnowiec Kościelny oraz Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny.

„Podlasianie nie są z Księżyca 3” – Festyn przy Parafii Prawosławnej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach – ZAPROSZENIE!

Serdecznie zapraszam na trzecią już edycję parafialnego festynu!
To już w najbliższą sobotę – 13 sierpnia – początek o godzinie 15.00!
W przededniu Postu Uspienskiego czekają na nas w Kożanach prawdziwe zapusty, a dobra zabawa – GWARANTOWANA!!!
Już po raz trzeci nasz parafialny festyn otrzymał dotację Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, za którą serdecznie dziękujemy!

Konserwacja zabytkowych ikon

Po wielomiesięcznym pobycie w pracowni konserwatora zabytków, do naszej świątyni powróciły bardzo cenne dla naszej społeczności zabytki: feretron z ikonami Matki Bożej Ostrobramskiej i świętego Jerzego Zwycięzcy oraz ikona Kazańskiej Matki Bożej z kiotem.
Oba zabytki przeszły bardzo gruntowną (i niestety kosztowną) renowację, która przywróciła im pierwotne piękno i blask.
Tak daleko zakrojone prace nie byłyby jednak możliwe bez wsparcia z zewnątrz. Konserwację zabytków wsparło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji kwotą 100 tysięcy (!) złotych oraz Gmina Juchnowiec Kościelny kwotą 50 tysięcy (!) złotych.
Dziękujemy serdecznie Panu Ministrowi Mariuszowi KAMIŃSKIEMU oraz Wójtowi Gminy Krzysztofowi MARCINOWICZOWI za wsparcie. Dzięki Wam kulturowe bogactwo naszych przodków zostanie zachowane na przyszłe pokolenia!
A jak pięknie wyglądają nasze – odnowione już – ikony? – można się o tym przekonać oglądając galerię zdjęć poniżej lub odwiedzając naszą cerkiew parafialną 🙂